Červen 2017

Protančená noc (dvojjazyčná povídka)

18. června 2017 v 20:00 Téma týdne
Téma "protančená noc" ve mně dlouho nevyvolávalo jediný nápad, ze kterého by se snad dalo něco kloudného vytvořit, a tak jsem si říkal, že ho prostě budu ignorovat. Tři hodiny tanečních ve druhém ročníku na gymplu, na které mě tehdy můj otec donutil chodit v marné snaze udělat ze mě společensky přijatelného jedince, prakticky nestojí za řec. Musel jsem se nasoukat do jeho obřího kvádra, které vyšlo z módy ještě někdy před revolucí, a ve večerních hodinách, jež bych raději trávil stovkami lepších způsobů, musel vykonávat prazvláštní pohyby s dívkou, která o to zjevně stála zhruba tolik co já. To bylo v podstatě celé. Naučil jsem se waltz (který už jsem samozřejmě dávno zapomněl) a na další snažení rezignoval.

Nebudu vám tu teď proto popisovat žádnou reálnou zkušenost a vrátím se raději k fikci. Téma tance bylo totiž jaksi nepřímo zastoupeno v jedné povídce, kterou jsem psal coby součást školního projektu v prvním ročníku na vysoké. Projekt nesl název "Recorded story" a jeho cíl byl jednoduchý - napsat krátký příběh na jakékoli téma a nahrát jeho vyprávění. A jelikož se mi z útrob mého pornem zaneseného laptopu podařil vyhrabat jak původní text, tak odkaz k jeho nahrávce, rozhodl jsem se, že se tu o něj podělím. Abych to ale neměl tak jednoduché a taky aby si tu přišli na své i neangličtináři (přestože se nejedná o bůhvíjak vysoký level jazyka), přepíšu povídku i do češtiny a poskytnu vám tedy jakýsi zrcadlový text (tedy zrcadlový úplně ne, jelikož budou pod sebou, ale víte, co myslím...). Zároveň bych v rámci zachování jisté sebeúcty rád podotkl, že jsem původní text psal i nahrával celé čtyři roky zpátky a rád bych si myslel, že se mé jazykové schopnosti od té doby o něco málo posunuly kupředu. Berte to tedy s rezervou. Text je původní a nijak jsem na něj nesahal. :) Českou verzi jsem naproti tomu psal tak, aby to bylo alespoň trošku čtivé, takže to nemusí být 100% identický překlad.

///

Když Jenny odvezli do nemocnice, bylo na samotném Dexterovi, aby se pár dní staral o jejich malou dcerku Lili. K jeho štěstí byla Lili z velké části po své mámě - vcelku tichá, dobře vychovaná - a tak nebylo bůhvíjak těžké s ní vyjít. Jenže i tak byla pořád jen dítětem a děti, jak je známo, vyžadují určitou míru pozornosti. Dexter si toho byl dobře vědom. Koneckonců s ní vždycky trávil spoustu času a rozhodně se nedalo říct, že by své otcovské povinnosti jakkoli zanedbával. Rozdíl byl však v tom, že před tím tu vždycky byla Jenny, která mu mohla kdykoli pomoct s překonáváním četných nástrah rodičovství. Jenže teď tu byla jen jedna jediná osoba, u které se mohl dožadovat pomoci - Jennin starší bratr Vincent. To mu ovšem situaci příliš neulehčovalo, jelikož Vincent (nebo Vin, jak mu Dexter říkal) byl spíš jen dalším dítětem, o které se byl Dex nucen starat. Jen o něco větším a daleko hlučnějším, než byla malá Lili. A to už mu přitom táhlo na třicet!

Ať byl však Vin jakýkoli, nic to neměnilo na faktu, že byli s Dexem nejlepší přátelé od dob, kam až jejich paměť sahala. Nakonec i samotné setkání Dexe s Jenny nebylo zásluhou nikoho jiného než právě Vina. Ono by to totiž jinak nejspíš ani nebylo možné. Jenny byla extrémně tichá, nevinně vyhlížející a extrémně stydlivá povaha a Dexter býval povětšinou ztracený kdesi v hloubi svého vnitřního světa, přičemž dění v tom reálném jej podle všeho vůbec nezajímalo. Nebylo se proto čemu divit, že bylo potřeba někoho notně hlučného a společenského, aby ty dva dal dohromady. Zkrátka někoho jako byl Vin. Příběh jejich seznámení byl proto častým tématem hovoru mezi všemi jejich známými, stejně jako takovou netradiční pohádkou na dobrou noc pro malou Lili. Ani tohoto večera tomu nebylo jinak. Právě když se Dexter chystal ponořit do vyprávění silně sofistikovaného příběhu, který před nějakou dobou hrdě vymyslel, skočila mu Lili do řeči.

"Tatí, povídej mi, jak jste se s mámou seznámili!" řekla.
"Ale no tak, princezno, tohle už jsi přece slyšela snad milionkrát," povzdechl si Dexter, malinko zklamán smutným faktem, že jeho dcerku ona sofistikovaná pohádka zjevně vůbec nezajímá.
"Když to je moje oblíbená!" trvala na svém Lili.
"No, co už. Tak já ti to teda povím ještě jednou," pronesl Dexter rezignovaně.

Lili se v ten moment rozzářily oči štěstím, což Dexterovi úplně stačilo, jelikož měl, jako zřejmě každý otec, slabost pro úsměv své roztomilé dcerky.

"No dóbře! Jak už nejspíš víš, setkali jsme se s mámou na každoročním plese tady ve městě. Jít tam byl samozřejmě nápad strejdy Vinnieho, přestože ani jeden z nás neměl nejmenší tušení jak se tančí a taky jsme neměli nic vhodnýho na sebe. Jenže strejda Vinnie byl nějakým způsobem přesvědčen, že to vynahradíme naším neskonalým šarmem, takže jsme prostě šli i tak. Tehdy jsem ani nevěděl, že má vůbec nějakou sestru, protože se nikdy neobtěžoval mi o tom povědět. Když teď tak nad tím přemýšlím, nejspíš to bylo kvůli jeho vztahu s rodiči. Prostě obecně o své rodině nikdy nemluvil. Navíc jsme se tehdy ani neznali dost dobře na to, abychom spolu probírali tak vážný věci. Na každej pád, když jsme dorazili na místo, byla tam obrovská spousta lidí v děsně drahejch šatech, takže jsme já a strejda Vinnie působili jak pěst na oko. Po pár jeho chabých pokusech o oslnění nějakých slečen jsme skončili sami na baru."

"A pak jsi uviděl maminku, viď že jo?" vyptávala se Lili nadšeně, přestože už dávno znala odpověď.
"Jo, tehdy jsem ji spatřil," pravil Dexter se zasněným výrazem ve tváři. "Seděla sama v rohu na druhým konci sálu a zaujatě koukala, jak ostatní tančí. Nikdy před tím jsem nikoho tak nádhernýho neviděl. A tím nemyslím jen to, jak vypadala. Bylo v tom něco víc. Jako nějaká vnitřní přitažlivost. Alespoň já jsem to tak teda cítil. Musel jsem na ni civět s otevřenou pusou docela dlouho, protože pak si toho všiml i Vinnie.

"Hele, to je Jen! Co ta tu dělá?" podivil se. To ve mně samozřejmě vyvolalo touhu klást otázky, což jsem taky udělal. Pověděl mi, že se jedná o jeho mladší sestru a ve spojení s tím se se mnou dokonce podělil o něco z jejich rodinné historie, což bohužel nebylo moc pozitivní. Jenny byla podle všeho extrémně plachou osobou, která jen velmi zřídka opouštěla dům. Takže bylo tak trochu záhadou, že se nacházela na tak zalidněným místě. Vinnie chvíli vypadal zamyšleně, ale jak víš, není to ten typ člověka, co o něčem dokáže přemýšlet příliš dlouho.
"No nic, jdem!" prohlásil najednou.
"Jdem kam?" ptám se.
"Když jsme se tu takhle všichni sešli, představím vás!"

V ten moment mi zamrazilo v zádech a z nějakýho důvodu jsem se začal celej klepat. Myslel jsem, že mě to vzrušení a nervozita dočista zničej. Ale snažil jsem se, aby si toho nikdo nevšiml, hlavně Vin, takže jsem jen přikývl jako by mi to bylo fuk a následoval ho. Pomalu jsme přišli k místu, kde seděla Jenny. Vin ji přivítal a prohodil něco ve smyslu, že je překvapivý ji tu vidět. Ona toho moc nenamluvila. Po chvilce se Vinnie rozhodl, že je na čase představit nás.
"Jo, mimochodem, tohle je můj kámoš Dex," pronesl ledabyle, za což jsem mu byl tak trochu vděčný.
"Čau," bylo to jediný, co jsem ze sebe v tu chvíli dostal.
"Ahoj, jmenuju se Jennifer. Můžeš mi říkat Jenny," pronesla tichým hláskem, který mě dočista očaroval, čehož si stačil všimnout i Vinnie, přičemž řekl něco, po čem jsem málem vyletěl z kůže.

"Tákže Dexíku, když už se teď znáte, co si takhle zahrát na gentlemana a požádat dámu o tanec?"
V ten moment jsem tvého milého strejdu Vinnieho miloval a zároveň nenáviděl. Jenniny tváře zrudly a co se těch mých týče...no vlastně nemám páru, jakou měly barvu. Každopádně mi však bylo jasný, proč Vinnie udělal to, co udělal a jaká to pro mě byla šance, a tak jsem udělal přesně to, co navrhnul.
"Smím...prosit?"
Přísahám, že to byla ta vůbec nejtěžší věta, kterou jsem ze sebe kdy dostal. Teda možná krom "Vezmeš si mě?", jenž jsem ze sebe doloval o pár let později. No každopádně, díky tomu, že tvá máma odpověděla "ano" na obě tyhle otázky, tak jsi teď tady.

Dexter na chvíli přestal mluvit a pohlédl na svou dcerku. Spala jako mimino se šťastným úsměvem na tváři, což vykouzlilo úsměv i Dexterovi.

"Má ten příběh asi vážně dost ráda," řekl si tiše sám pro sebe, poté vstal a pohlédl ven z okna. Byla chladná zimní noc. Nebe jasné se spoustou dokonale viditelných hvězd.
"Jenny...hlavně se nám rychle uzdrav. Chybíš nám. Všem třem..."

///

With Jenny being in the hospital, it was now up to Dexter alone to take care of their little daughter Lili for a couple of days. Thankfully, Lili was a lot like her mother. She was very quiet, well-behaved and thus not very difficult to deal with. She was still a kid however and kids do require a certain amount of attention. Dexter was well aware of that and it wasn't like he hadn't been spending enough time with her before. The difference was that before, Jenny had always been around to sort of guide him through all the hurdles of the fatherhood. Now the only person he could seek any help from was Jenny's older brother Vincent. That only made the situation more awkward since Vincent, or Vin, as Dexter liked to call him, was more like another kid for Dex to take care of, despite being in his late twenties. The bigger and considerably louder one at that.

Despite that, Vin and Dexter were best friends for as long as they could remember. And it was also thanks to Vin that Dex and Jenny got to meet each other. Since Jenny was this quiet, innocent and a very shy type of person and Dexter was simply stuck in his own inner world most of the time, seemingly not very interested in the real one, someone as loud and sociable as Vin was simply needed to bring their lives together. That's why their meeting was an often discussed topic among everyone who knew them and a very frequent bed-time story for little Lili. This evening was no different. When Dexter was about to tell her a deep sophisticated fairy tale that he had proudly come up with earlier, Lili soon interrupted him.

,,Dad, I wanna know how you and mommy met.'' she said.
,,Oh come on princess, you've heard that at least a billion times already.'' sighed Dexter, slightly disappointed by the fact that his daughter wasn't really interested in hearing the fairy tale he had tried so hard to make up.
,,It's my favorite.'' said Lili.
,,Oh well, in that case, I'll tell you once again.'' said Dexter with resignation.

Lili seemed very happy to hear that, which was good enough for Dexter who obviously had a soft spot for his adorable little daughter's smile.

,,Ookay, so as you already know, me and mommy met at the annual ball here in town. It was uncle Vinnie's idea to go there, even though neither of us had the slightest clue how to dance and we didn't even have any proper clothes to wear. But uncle Vinnie was somehow convinced that we could make up for that with our charming personalities so we went regardless. Back then, I didn't even know he had a sister as he never bothered to tell me. Now that I think about it, it was probably because he had a very bad relationship with his parents so that's why he never talked about his family at all. Not to mention, we didn't even know each other well enough back then to talk about serious stuff like that. Anyway, when we came to the ball, it was crowded with people wearing expensive looking suits and dresses, so me and Vinnie stuck out like a sore thumb. So after Vinnie's several attempts to captivate some ladies ended up as a complete disaster, we ended up sitting at the bar by ourselves.''

,,And then you saw mommy, right?'' asked Lili in excitement despite already knowing the answer.
,,Yep, that's when I saw her.'' said Dexter with a daydreaming smile on his face.
,,She was sitting in the other corner of the ball room, all alone, watching other people dance. I had never seen anyone so beautiful in my entire life. And it wasn't just the way she looked, it was something much deeper than that. Like some inner connection. That's how I felt, at least. I must have been staring at her with my mouth wide open for quite a while before Vinnie noticed too.

,,Oh, that's Jen! What is she doing here?'' he said, seemingly surprised for some reason. That obviously made me very eager to ask questions which I did. He told me that she was his younger sister and then shared some of his family's history with me for the first time which unfortunately wasn't very happy. Apparently, Jenny was an incredibly shy person who would rarely ever leave the house. So her being in a crowded place like this was a sheer mystery. Vinnie looked puzzled too, for a while but he wasn't the type who could think about anything for too long. ,,Hm, let's go!'' he said all of a sudden. ,,Go where?'' I asked. ,,Since we're all here, I'll introduce you!'' he said.

At that moment, I felt shivers running down my spine and I started shaking for some reason. For a moment, I thought that nervousness and excitement were gonna kill me. I tried not to let anyone notice, especially not Vin so I just nodded like I didn't care and followed his lead. We walked leisurely to the place where Jenny was sitting. Vinnie greeted her and said something about being surprised to see her there. She didn't talk much. After a while, Vinnie had decided that was time for the introductions. ,,Oh by the way, this is my friend Dex.'' he said. I was actually quite grateful he made it sound so casual. Made me slightly less nervous. ,,Hi.'' was the only word I managed to stutter out. ,,Hello, my name is Jennifer. You can call me Jenny.'' she said. I was so enchanted by her voice, I couldn't even feel my body. I guess that was when Vinnie noticed my affection for her and he said something that almost made me jump out of my skin.

,,So, Dex, since you now know each other, how about you be a gentleman and ask for a dance?'' At that moment, I loved and hated your dear uncle Vinnie both at the same time. Jenny's face turned red and as for mine...Well, I really have no idea what color it was. But I knew fully well why Vinnie did what he did and what a huge chance it was for me. So I really did what he suggested. ,,Will you...dance...with me?'' I swear it was toughest sentence I have ever said in my life. Well, maybe except for the 'Will you marry me?' which came a few years later. Anyway, thanks to your mommy saying 'yes' to both of them, you are here right now.''

Dexter stopped talking for a while and looked at his daughter. She was sleeping like a baby with a happy smile on her face. That made Dexter smile too.

,,I guess she really does like that story....'' he said quietly to himself. Then he stood up and looked out of the window. It was a cold winter night. The sky was clear with stars perfectly visible.
,,Jenny...just hurry up and get better. We miss you. All three of us...''

///

A nakonec tu mám link na onu nahrávku, kdyby někdo toužil i po audiu. Znovu podotýkám, že už je to nějaký pátek. :)

https://soundcloud.com/nigredo669/recorded-story

Úryvek #3

12. června 2017 v 20:36
Tak si dáme ještě jeden krátkej, ať mi to čekání líp utíká :P

...

Nick seděl v křesle, koukal na dokořán otevřené dveře od koupelny a poslouchal zvuk tekoucí vody. Přes obrovskou snahu se nemohl zbavit představ koupající se Emily, které se mu v ten moment honily hlavou jako šílené, a také nekalé touhy zvednout se z křesla a alespoň letmo nakouknout do pootevřených dveří a spatřit tak siluetu jejího nahého těla rýsující se za plexisklem sprchového koutu. Na stěnách okolo něj se mu promítaly kapky vody stékající po jejím malém sněhově bílém těle pokrytém rezavými pihami natolik živě, jako by právě seděl v letním kině na nějakém erotickém filmu. Ačkoli se nadmíru snažil podobné myšlenky odehnat, ani trochu se mu to nedařilo. Jakmile se mu s vypětím všech sil podařilo odehnat jeden obrázek, ihned ho vystřídaly dva další, o to peprnější, a celé jeho tělo bylo v tu chvíli v jednom ohni. Sám najednou zatoužil po ledové sprše, která by mu situaci možná o něco ulehčila, jenže to v ten moment samozřejmě nebylo zrovna možné.

Po nekonečně dlouhé době, asi pěti vykouřených cigaretách a dvou plechovkách piva, které se mu podařilo vyhrabat z útrob jeho lednice, zvuk vody konečně utichl a s ním začaly pomalu, ale jistě odcházet i ony nevhodné erotické snímky. Když mu ale srdce konečně přestávalo tlouct jako šílené a jeho penis už se vší silou nesnažil protlačit na svobodu z útrob jeho těsných kalhot, vykráčela si Emily z koupelny tak, jak ji Pán Bůh (či kdo to vlastně v jejím případě byl) stvořil a se svým standardně kamenným výrazem se zadívala na Nicka. "Mohla bych si půjčit něco na spaní?" zeptala se jakoby nic. "Šaty mám celý zpocený."
Nick na ni zíral a chvíli si nebyl jistý, jestli skutečně zírá na živou Emily z masa a kostí, anebo už měl představivost vytrénovanou do takové míry, že si byl schopný promítnout až takto živý obrázek. Ale kdepak. Tenhle obrázek nemohl pocházet z jeho představivosti. Bylo na něm totiž něco zvláštního, něco ještě daleko více nevšedního, než by mohl tušit. Pár sekund trvalo, než mu to konečně docvaklo.

Z velké části však byly jeho vize až neuvěřitelně přesné, sám se tomu málem divil. Její bledá, jemná pokožka posypána stovkami pih, jemné ochlupení v rudé barvě jejích vlasů pokrývající její přirození, malé bříško, nad nímž malinko vyčnívala žebra, a štíhlé, nepříliš dlouhé nohy s chodidly v takřka dětské velikosti. Na jednu stranu se dalo říct, že zhruba tak nějak si její tělo ještě před chvílí představoval, ovšem na stranu druhou tu bylo něco, co mohl jen stěží předpokládat, a to zřejmě proto, že se s tím ještě nikdy přímo nesetkal. Když mu zrak stanul na její hrudi, srdce se mu znovu rozbušilo a na moment pocítil silné mrazení v zádech.

...